Historia Rico Sub

Ryszard Masłek (RICO)

– na pytanie, od kiedy nurkujesz?
Ze zdziwieniem odpowiada „od zawsze”

Z wykształcenia metalurg, absolwent Centrum Szkolenia specjalistów Marynarki Wojennej o specjalności drenażysta okrętów podwodnych i nawodnych. Jego pasja to „wszystko, co związane z wodą”. Należy do grupy „młodych gniewnych” z lat 60-tych, którzy na własnej skórze doświadczali wszelkich tajemnic nurkowania. Bardzo skąpa literatura i wiedza w porównaniu z dzisiejszą, wymagała niejako „nurkowania na czucie”.

Skazany na własne pomysły i wyobraźnię wspomina te czasy jako bardzo romantyczne – pełne własnych odkryć i wynalazków nurkowych. Jego pierwszy klub nurkowy, to najstarszy Poznański Klub Płetwonurków LOK „Delfin”. Tu się zaczęła jego barwna kariera sportowa: kilkukrotny tytuł drużynowego Mistrza Polski w „Orientacji podwodnej”, Mistrz Polski w „Wieloboju Wodnym”, czy tytuł brązowego medalisty Międzynarodowych Zawodów Wieloboju Wodnego, to tylko kilka przykładów z jego bogatej kariery sportowej.

Pod wodą

Od roku 1974 zmiana barw klubowych na „Poznański Klub Działalności Podwodnej”- PKDP zaowocowała poszerzeniem uprawnień nurkowych. Przez wiele lat był kierownikiem prac podwodnych wykonywanych przez PKDP na terenie całej Polski.

Rico z rodziną

W roku 1983 zdobył pierwszy swój stopień instruktorski KDP / CMAS. Ma na swym koncie 30000 udokumentowanych godzin pod wodą. Ratownik WOPR, Trener pływania, Instruktor nurkowania CMAS, HSA, Okręgowy Sędzia Pływania klasy I, Instruktor nurkowania podlodowego PL2, instruktor nurkowania w suchych skafandrach SS2, instruktor nitroxowy MN1 to tylko kilka uprawnień z jego bogatej kolekcji.

Spod jego „skrzydeł” lub raczej „płetw” wypłynęły setki adeptów nurkowania. Za całokształt działalności w 1999 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury Fizycznej i Turystyki – srebrną odznaką – Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej.

W roku 1999 założył własne Centrum Nurkowe „RICO SUB”. Swoją pasję dzieli z całą rodziną – żoną, (która jest początkiem całej historii), synami i córką. Synowie również już instruktorzy, pomagają w szkoleniu. Trzydziestoletnie bogate doświadczenie instruktorskie, organizowanie wielu ekspedycji i wypraw nurkowych w najpiękniejsze miejsca nurkowe na świecie z powodzeniem pozwoliło mu na robienie tego, o czym marzył całe życie:

NURKOWAĆ! i uczyć innych NURKOWAĆ!